Country Christian School

Equipping Students to Blend Christian Character with Academic Excellence

Boys Basketball

2016-2017 Varsity Boys Basketball

Head Coach: Doug Nofziger

Assistant Coach: Dawson Nofziger

Roster

#
 Player
 Yr.
 Pos
2
Sean Gilmer
10
G
3
Jacob Cepeda
9
G
12
Drew Halverson
10
G
13
Derek Halverson (Captain)
12
G
15
Gabe Biggart
10
F
21
Sam Grandle (Captain)
12
F
22
Mark Grandle
9
G
25
Brandon Orick
9
F
33
David Girrens
11
P
42
Chris Lambert
9
P
52
Levi Satrum
9
F

Schedule

Overall Record: 12-13

League Record: 8-6

Date
 Opponent
 Result
12/1/16
HOME
   Basketball Jamboree
DONE
12/2/16 7:30 PM
HOME vs. Hosanna Christian
   Cougar Classic
L 36-61
12/3/16 3:30 PM
HOME vs. Nixyaawii
   Cougar Classic
L 50-55
12/5/16 6:00 PM
HOME vs. Australian National Team
   Exhibition
DONE
12/13/16 7:30 PM
AWAY @ Horizon Christian (Hood River)
L 50-64
12/19/16 4:00 PM
AWAY @ Open Door Christian Acad.
W 53-34
12/22/16 7:00 PM
AWAY @ Lowell
L 63-66
12/28/16 4:30 PM
HOME vs. Arlington
L 36-43
12/30/16 6:00 PM
HOME vs. Willamette Valley Christian
L 37-58
1/3/17 7:30 PM
AWAY @ Damascus Christian
L 49-56
1/6/17 7:30 PM
HOME vs. Southwest Christian
W 60-52
1/9/17 7:30 PM
AWAY @ Valor Christian
L 42-44
1/14/17 3:00 PM
AWAY @ North Clackamas Christian
W 46-43
1/16/17 5:00 PM
AWAY @ North Douglas
L 51-71
1/20/17 7:30 PM
HOME vs. Valor Christian
W 36-30
1/23/17 6:45 PM
AWAY @ Portland Waldorf
L 42-57
1/24/17 7:30 PM
HOME vs. Open Door Christian Acad.
W 61-58
1/27/17 7:30 PM
HOME vs. Damascus Christian
L 40-61
1/28/17 5:00 PM
HOME vs. St. Stephens Acad.
W 62-39
1/31/17 7:30 PM
AWAY @ Southwest Christian
L 31-47
2/2/17 7:30 PM
HOME vs. C.S. Lewis Acad.
W 76-51
2/3/17 7:30 PM
HOME vs. Portland Waldorf
W 60-51
2/7/17 7:30 PM
HOME vs. North Clackamas Christian
L 33-51
2/10/17 7:30 PM
AWAY vs. St. Stephens Acad.
W 59-17
2/11/17 2:00 PM
HOME vs. Regis (JV)
W 62-51
2/15/17 4:30 PM
AWAY vs. Open Door Christian
   Valley 10 District Tournament @ Multnomah University
W 51-43
2/16/17 4:30 PM
AWAY vs. Southwest Christian
   Valley 10 District Tournament @ Multnomah University
W 64-54
2/21/17 TBA
AWAY vs. TBA
   1st Round 1A State Playoffs
 

Coaches Season Summary

This year's boys' basketball season was a success. We did not win a league title or a state title, but from where we started as a team and where we finished was incredible. We have five new starters and not a lot of varsity experience. To see this group of young men get better each day and week to week was such a joy to watch. They learned how to compete as a team, how to play together, and for each other. I could not have asked for more as their coach.


- Coach Nofziger

Junior High Boys Basketball 2017

Coach: Jonathan Syphard & Maggie Long

Team: Dylan Hadden, Judah Syphard, Brayden Duckworth, 

Cooper Halverson, Caleb Alexander, Howie Long, Christian Griffith, Zeke Ewing

5th & 6th Grade Coed Basketball 2016

Coaches: Nate Wallbaum, Maggie Long, and Kenny Behrendt

Team: Karan Brar, Ella Duckworth, Evan Behrendt, Tim Ewing, Jordan Niang, Elijah Wallbaum, Noah Wallbaum, Gavin Long, 

Andrew Nelson, Raegan Grant

3rd & 4th Grade Coed Basketball 2017

Coach: Micah St. Clair

Team: Corbin Boren, Hayden Hernandez, Blake Halverson, 

Noah St. Clair, Michael Colvin, Emily Hadden, Chase Syphard

2nd Grade Coed Basketball 2016

Coach: Matt Haring and Caleb Ewing

Team: Olivia Weisbarth, Jacob Jenson, Anthony Jones, 

Savannah Wallbaum, Karsyn Close, Brooklyn Syphard, 

Brooklyn Syphard, Luke Ewing

1st Grade Coed Basketball 2016

Coach: Rebecka Greer and Tiffanie Duckworth

Team: Mikal Knight, Malachi Syphard, Lukas Duckworth, Christopher Ewing, Elijah Coates, Zeehan Phillips, Aiden Reafsnyder, Drake Jenson

Kindergarten Coed Basketball 2016

Coach: Jeremy Johnson and Jocelyn Wallbaum

Team: Luke Begley, Brian Mills, Elijah Hernandez, Avrie Petsu, Quinn Isaak, Vivan Jenson, Selah Wallbaum

2016-2017 New Season

Register for the 2016-2017 Season

Practice & Game Schedules

Click HERE to view individual team schedules.

State Finishes

2014-2015 1A State Champions

(Won vs. Nixyaawii 61-53)

   First Team:

      Ben Grandle, 12th Grade

      Jordan Syphard, 12th Grade

   Second Team:

      Avery Nofziger, 12th Grade


2013-2014 State Championships Round 2 (Lost to T-Lake 63-59) 


2012-2013 State Championships Top Eight (Lost to Imbler 66-39)


2011-2012 State Championships 5th Place (Lost to Sherman 68-66)

   Second Team:

      Dawson Nofziger, 12th Grade


2010-2011 State Championships Round 2 (Lost to Siletz Valley 82-75)


2009-2010 State Championships Round 2 (Lost to Mohawk 57-45)


2008-2009 State Championships Round 1 (Lost to New Hope Christian 60-53)


2007-2008 State Championships Top Eight (Lost to Columbia Christian 66-48)

   Second Team:

      Isaac McKinley, 12th Grade


2006-2007 State Championships Round 1 (Lost to Wallowa 57-56)


2005-2006 State Championships Round 1 (Lost to Umpqua Valley Christian 58-53)


2004-2005 State Championships Round 1 (Lost to Lone 78-61)

League Finishes

2016-2017 The Valley 10, 4th Place

   1st Team:

      Derek Halverson

   1st Team Defensive:

      Derek Halverson

   Honorable Mention:

      Sam Grandle

      Drew Halverson

2014-2015 Casco League Champions

2013-2014 Casco League Champions

2012-2013 Casco League Champions

2011-2012 Casco League Champions

2010-2011 Casco League Champions

2009-2010 Casco League Champions

2008-2009 Casco League Champions

2007-2008 Casco League Champions

2006-2007 Casco League Champions

2005-2006 Casco League Champions

2004-2005 Casco League Champions