Country Christian School

Blending Christian Character with Academic Excellence

Boys Basketball

2017-2018 Varsity Boys Basketball

Head Coach: Doug Nofziger

Assistant Coach: Dawson Nofziger

Roster

#
 Player
 Yr.
 Pos
2
Sean Gilmer
11
G
3
Jacob Cepeda
10
G
12
Drew Halverson (Captain)
11
G
15
Adon Farner
G
21
Mark Grandle
10
G
22
Howie Long
9
F
33
David Girrens
12
F
42
Chris Lambert (Captain)
10
C
52
Levi Satrum
10

Schedule

Overall Record: 4-21

League Record: 3-13

Date
 Opponent
 Result
11/29/17 6:00 PM
HOME Basketball Jamboree
DONE
11/30/17 7:30 PM
AWAY @ Powder Valley
L 31-80
12/2/17 3:00 PM
AWAY vs. Jordan Valley (@ Baker High School)
L 40-71
12/8/17 7:30 PM
HOME vs. Hosanna Christian (Cougar Classic)
L 44-62
12/9/17 4:30 PM
HOME vs. Days Creek (Cougar Classic)
L 32-50
12/12/17 7:00 PM
HOME vs. Valor Christian
L 19-40
12/14/17 7:30 PM
AWAY @ Damascus Christian
L 34-68
12/19/17 7:30 PM
AWAY @ Perrydale
L 32-62
12/21/17 5:30 PM
AWAY @ South Wasco County
L 50-52
12/29/17 7:30 PM
HOME vs. Joseph
L 39-58
1/2/18 7:30 PM
HOME vs. Open Door Christian Acad.
L 41-47
1/4/18 7:30 PM
HOME vs. Grand View Christian Acad.
L 41-50
1/5/18 7:30 PM
AWAY @ Southwest Christian
L 44-48
1/8/18 7:30 PM
HOME vs. St. Paul
L 52-65
1/9/18 7:30 PM
AWAY @ St. Stephens Acad.
W 46-38
1/12/18 7:30 PM
AWAY @ North Clackamas Christian
L 26-64
1/16/18 7:30 PM
AWAY @ Portland Waldorf
L 36-56
1/19/18 7:30 PM
HOME vs. Damascus Christian
L 42-73
1/23/18 7:30 PM
AWAY @ Valor Christian
L 44-60
1/26/18 7:30 PM
AWAY @ Open Door Christian Acad.
L 30-55
1/27/18 6:00 PM
HOME vs. McKenzie
W 66-44
1/30/18 7:30 PM
HOME vs. Southwest Christian
L 40-59
2/2/18 7:30 PM
HOME vs. St. Stephens Acad.
W 47-42
2/5/18 7:30 PM
HOME vs. Grand View Christian Acad.
L 41-63
2/6/18 7:30 PM
HOME vs. North Clackamas Christian Acad.
L 57-60
2/9/18 7:30 PM
HOME vs. Portland Waldorf
W 46-37

Junior High Boys Basketball 2018

Coach: Russell Halverson, Mike Meisch

Team: Elijah Wallbaum, Judah Syphard, Brayden Duckworth, Dominic Doyle, Cooper Halverson, Dylan Hadden

5th & 6th Grade Coed Basketball 2017

Coaches: Doug Schneider

Team: Chase Syphard, Ella Duckworth, Samuel Sagastume, Noah Wallbaum, Joshua Michaels, Blake Halverson, Danyon Schneider

3rd & 4th Grade Boys Basketball 2018

Coach: Dave Hernandez

Team: Anthony Jones, Jacob Jenson, Karsyn Close, Corbin Boren, Danyon Schneider, Michael Colvin, Hayden Hernandez, Blake Halverson, Kris Phillips

1st & 2nd Grade Coed Blue Basketball 2017

Coach: Charles and Linda Kopp

Team: Brian Mills, Jachin Rivard, Selah Wallbaum, Zachary Bovey, Malachi Syphard, Elijah Coates, Emalee Palmer, Lukas Duckworth

1st & 2nd Grade Coed Gold Basketball 2017

Coach: Dane Phillips

Team: Hayden Conditt, Peter Freitas, Vivian Jenson, Elijah Hernandez, Chrisopher Ewing, Zephan Phillips, Aiden Reafsnyder, Avery Petsu

Kindergarten Coed Basketball 2017

Coach: Sara Bovey

Team: Alexander Bovey, Addison Deardorff, Lakai Palmer, Mary Kendig, Rylee Ash, Shiloh Bradbury, Luke Begley

State Finishes

2016-2017 State Championships Round 1

(Lost to Dufur 38-61)


2014-2015 1A State Champions

(Won vs. Nixyaawii 61-53)

   First Team:

      Ben Grandle, 12th Grade

      Jordan Syphard, 12th Grade

   Second Team:

      Avery Nofziger, 12th Grade


2013-2014 State Championships Round 2 (Lost to T-Lake 63-59) 


2012-2013 State Championships Top Eight (Lost to Imbler 66-39)


2011-2012 State Championships 5th Place (Lost to Sherman 68-66)

   Second Team:

      Dawson Nofziger, 12th Grade


2010-2011 State Championships Round 2 (Lost to Siletz Valley 82-75)


2009-2010 State Championships Round 2 (Lost to Mohawk 57-45)


2008-2009 State Championships Round 1 (Lost to New Hope Christian 60-53)


2007-2008 State Championships Top Eight (Lost to Columbia Christian 66-48)

   Second Team:

      Isaac McKinley, 12th Grade


2006-2007 State Championships Round 1 (Lost to Wallowa 57-56)


2005-2006 State Championships Round 1 (Lost to Umpqua Valley Christian 58-53)


2004-2005 State Championships Round 1 (Lost to Lone 78-61)

League Finishes

2017-2018 The Valley 10 League, 8th Place

2016-2017 The Valley 10 League, 4th Place

2014-2015 Casco League Champions

2013-2014 Casco League Champions

2012-2013 Casco League Champions

2011-2012 Casco League Champions

2010-2011 Casco League Champions

2009-2010 Casco League Champions

2008-2009 Casco League Champions

2007-2008 Casco League Champions

2006-2007 Casco League Champions

2005-2006 Casco League Champions

2004-2005 Casco League Champions