~ Christian K-12 School ~ A Ministry of The Country Church ~

Country Christian School

Equipping Students to Blend Christian Character with Academic Excellence

Girls Basketball

2017-2018 Varsity Girls Basketball

Head Coach: Russell Halverson

Assistant Coach: Lisa Egger

Roster

#
 Player
 Yr.
 Pos.
3
Madison Halverson
9
G
4
Mollie Lewandowski (Captain)
12
C
11
Anna Farner (Captain)
12
G
12
Sarah Phillips
11
F
20
Kendall Halverson
11
F
21  
Sierra Ross (Captain)
12
C
22
Jera Warrington
10
F
23
Debby Grandle (Captain)
12
G
24
Meghan McGrath (Captain)
12
F
25
Allison Burruel
G
30
Isabella Huffstetler
9
F
34
Katie Sandberg
11
G

Schedule

Overall Record: 26-4

League Record: 12-0

Date
 Opponent
 Result
11/29/17 4:00 PM
HOME Basketball Jamboree
DONE
11/30/17 6:00 PM
AWAY @ Powder Valley
L 43-64
12/2/17 1:30 PM
AWAY vs. Jordan Valley (@ Baker City High School)
W 50-36
12/5/17 7:30 PM
HOME vs. Valley Catholic
L 53-58
12/8/17 6:00 PM
HOME vs. Hosanna Christian (Cougar Classic)
W 43-38
12/9/17 3:00 PM
HOME vs. Days Creek (Cougar Classic)
W 53-33
12/12/17 6:00 PM
AWAY vs. Faith Bible (@ Life Christian)
W 39-31
12/14/17 6:00 PM
AWAY @ Damascus Christian
W 46-25
12/19/17 6:00 PM
AWAY @ Perrydale
W 44-22
12/21/17 4:00 PM
AWAY @ South Wasco County
W 55-35
12/29/17 6:00 PM
HOME vs. Joseph
W45-35
1/4/18 6:00 PM
HOME vs. Grand View Christian Acad.
W 44-13
1/5/18 6:00 PM
AWAY @ Southwest Christian
W 62-36
1/8/18 6:00 PM
HOME vs. St. Paul
L28-41
1/9/18 6:00 PM
AWAY @ St. Stephens Acad.
W 54-29
1/12/18 6:00 PM
AWAY @ North Clackamas Christian
W 52-26
1/16/18 6:00 PM
AWAY @ Portland Waldorf
W 73-26
1/19/18 6:00 PM
HOME vs. Damascus Christian
W 42-32
1/24/18 6:00 PM
AWAY @ Kennedy
L 40-52
1/27/18 4:30 PM
HOME vs. McKenzie
W 51-32
1/30/18 6:00 PM
HOME vs. Southwest Christian
W 58-27
2/2/18 6:00 PM
HOME vs. St. Stephens Acad.
W 54-14
2/5/18 6:00 PM
AWAY @ Grand View Christian Acad.
W 72-20
2/6/18 6:00 PM
HOME vs. North Clackamas Christian
W 65-23
2/9/18 6:00 PM
HOME vs. Portland Waldorf
W 69-19
2/17/18 4:00 PM
HOME vs. Damascus Christian @ Multnomah University)
   (Valley 10 District Tournament)
W 32-18
2/23/18 7:00 PM
HOME vs. Lowell
   (1A State Playoffs, Round 2)
W 70-41
2/28/18 1:30 PM
HOME vs. Joseph
   (1A State Playoffs, Quarterfinals @ Baker High School, Baker)
W 55-52
3/2/18 12:00 PM
HOME vs. Days Creek
   (IA State Playoffs, Semifinals @ Baker High School, Baker)
W 48-33
3/3/18 3:15 PM
HOME vs. Nixyaawii
   (IA State Playoffs, Final @ Baker High School, Baker)
W 56-54

Junior Varsity Girls Basketball 2017-2018

Coach: Lisa Egger

Team:

3     Madison Halverson

5     Abby Weyer

10   Lizzy Shelton

15   Harmony Wassom

22   Jera Warrington

24   Josie Lapp

25   Allison Burruel

30   Bella Huffstetler


Junior High Girls Basketball 2018

Coach: Janin McGrath, and 

Tim Grandle

TeamElla Duckworth, Audra McGrath, McKenzie Syphard, Lizzy Grandle, Emma Parmelee, Lilly Begley

5th & 6th Grade Coed Basketball 2017

Coach: Doug Schneider

Team: Chase Syphard, Ella Duckworth, Samuel Sagastume, Noah Wallbaum, Joshua Michaels, Blake Halverson, Danyon Schneider

3rd & 4th Grade Girls Basketball 2018

Coach: Nate Wallbaum and Dane Phillips

Team: Olivia Weisbarth, Emilie Deardorff, Brooklyn Syphard, Lily Sagastume, Savannah Wallbaum, Ashlynn Cisco, Grace Phillips

1st & 2nd Grade Blue Coed Basketball 2017

Coach: Charles & Linda Kopp

Team: Brian Mills, Jachin Rivard, Selah Wallbaum, Zachary Bovey, Malachi Syphard, Elijah Coates, Emalee Palmer, Lukas Duckworth

1st & 2nd Grade Gold Coed Basketball 2017

Coach: Dane Phillips

Team: Hayden Conditt, Peter Freitas, Vivian Jenson, Elijah Hernandez, ChristopherEwing, Zephan Phillips, Aiden Reafsnyder, Avery Petsu

Kindergarten Coed Basketball 2017

Coach: Sara Bovey

Team: Alexander Bovey, Addison Deardorff, Lakai Palmer, Mary Kendig, Rylee Ash, Shiloh Bradbury, Luke Begley

State Finishes

2017-2018 1A 1st Place State Champions
(Won vs. Nixyaawii 56-54)
   First Team:
      Mollie Lewnadowski, 12th Grade
   Second Team:      
     Anna Farner, 12th Grade
All State Teams:
Mollie Lewandowski (12th), Player of the Year
Sarah Phillips (11th), 1st Team
Debbie Grandle (12th), 3rd Team

2016-2017 1A 2nd Place State Champions
(Lost to Nixyaawii 39-68)
   First Team:
      Mollie Lewnadowski, 11th Grade
      Anna Farner, 11th Grade
All State Teams:
Mollie Lewandowski (11th), 1st Team
Anna Farner (11th), 2nd Team
Meghan McGrath (11th), Honorable Mention

2015-2016 1A 1st Place State Champions (Won vs. North Douglas 54-37)
   First Team:
      Kennedy Nofziger, 12th Grade
      Mollie Lewandowski, 10th Grade
   Second Team:
      Jessica Parker, 12th Grade

2014-2015 1A 2nd Place State Champions (Lost to Damascus 46-51)
   Second Team:
      Audrey Barden, 12th Grade
      Kennedy Nofziger, 11th Grade

2013-2014 State Championships Top Eight (Lost to Prairie City 46-47)

2012-2013
State Championships Round 1 (Lost to City Christian 43-36)

2011-2012 State Championships Round 1 (Lost to Triangle Lake 56-47)

2009-2010 State Championships 6th Place (Lost to McKenzie 55-45)
   First Team:
      Heather Cunningham, 12th

2008-2009 State Championships 5th Place (Lost to Southwest Christian 44-37)
   Second Team:
      Heather Cunningham, 11th

2007-2008 State Championships Round 1 (Lost to Dufur 52-36)

League Finishes

2017-2018 The Valley 10 League Champions

   Player of the Year: Mollie Lewandowski

   1st Team:

      Mollie Lewandowski, 12th

      Debby Grandle, 12th

      Sarah Grandle, 11th

   Defensive Player of the Year: Katie Sandberg

   1st Team Defense:

      Katie Sandberg, 11th

      Sierra Ross, 12th

   2nd Team:

      Meghan McGrath

   Honorable Mention:

      Katie Sandberg

2016-2017 The Valley 10 League Champions

2015-2016 Casco League Champions

2014-2015 Casco League Champions 

2013-2014 Casco League Champions

2009-2010 Casco League Champions

2008-2009 Casco League Champions